Poleć znajomym

Oliwa bazyliowa

Jak zbierać punkty?

Autor: (3845 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Simple Cooking Pleasures

Jak wiadomo, najprostszym sposobem na przygotowanie aromatyzowanej oliwy jest umieszczenie w niej składnika, którego aromatem ma przejść: czosnku, ziół, ostrych papryczek itp. Nie jest to jednak jedyny sposób. Ten, który opiszę poniżej na pewno jest dużo bardziej czasochłonny, ale sprawia (a przynajmniej mi sprawił) wiele frajdy i daje świetne efekty. Oliwę intensywną w smaku i w kolorze, świetną np. jako dodatek do parmezanowych paluszków grissini. Polecam! (przepis pochodzi z książki Thomasa Kellera "Ad Hoc at Home")

Składniki

 • Składniki na 1/2 kubka oliwy
 • - listki z dwóch sporej wielkości pęczków bazylii
 • - 1/2 kubka dobrej jakości oliwy extra virgin
 • - sól
 • - kostki lodu

Sposób przygotowania

 1. Duży garnek napełniamy wodą, lekko ją solimy i doprowadzamy do wrzenia. W międzyczasie do miski nalewamy zimnej wody i wrzucamy sporo kostek lodu- woda powinna być naprawdę zimna.

 2. Kiedy woda się zagotuje, zanurzamy w niej bazylię na dosłownie 15-20 sekund, po czym natychmiast przekładamy ją do lodowatej wody. Dzięki temu błyskawicznie przerwiemy proces gotowania i bazylia zachowa swój intensywny, zielony kolor, który później "odda" oliwie.

 3. Schłodzoną bazylię wyjmujemy z wody, bardzo dokładnie odciskamy i suszymy. Następnie kroimy nożyczkami na mniejsze kawałki. Nie siekamy bazylii nożem, dzięki czemu nie dojdzie do procesu utleniania i bazylia nie ściemnieje.

 4. Bazylię umieszczamy partiami wraz z oliwą w mikserze ręcznym i bardzo dokładnie miksujemy (powinno nam to zająć ok. 5 minut).

 5. Tak przygotowaną oliwę umieszczamy w szczelnie zamykanym pojemniku i schładzamy w lodówce przez 24 godziny.

 6. Następnie przelewamy oliwę na czystą ściereczkę umieszczoną nad miską i zostawiamy na godzinę. W tym czasie cała oliwa powinna się przefiltrować. Delikatnie zdejmujemy ściereczkę uważając, żeby osad nie dostał się do miski z oliwą.

 7. Gotowe! Tak przygotowaną oliwę możemy przechowywać w szczelnym pojemniku do dwóch dni w lodówce i do miesiąca w zamrażalniku.

 8. Smacznego!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.