Poleć znajomym

Kisimy...barszcz czerwony i żurek na Wielkanoc

Jak zbierać punkty?

Autor: (3845 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Simple Cooking Pleasures

Najwyższy czas nastawić zakwasy na świąteczne zupy. Po 4-5 dniach powinny być gotowe. Żurek przygotujemy bardzo tradycyjny. Powód jest prosty - po raz pierwszy przygotowuję własny zakwas, a zaczynać trzeba na spokojnie, zgodnie z tradycją:) Barszczyk kisiłem już w zeszłym roku, także tym razem chcę troche poeksperymentować. No ale dziś ma być o zakwasach, a te w obu przypadkach będą tradycyjne.

Sposób przygotowania

 1. # Zakwas na barszcz czerwony przygotujcie wg tego przepisu:

 2. Barszcz czerwony (proporcje na 5-litrowy słój)

 3. 2 kg buraków

 4. 2-3 ząbki czosnku

 5. skórka z żytniego chleba razowego

 6. Buraki umyć, obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Rozłożyć równomiernie na blasze i wsadzić na 1/2 godz. do piekarnika rozgrzanego do 200 st. C. Następnie buraki przełożyć do 5-litrowego słoja i napełnić go ciepłą (nie wrzącą) wodą. Dodać obrane ząbki czosnku (w całości), na wierzch położyć skórkę z chleba. Słoik przykryć gazą lub ręcznikiem papierowym (nie zakręcać) i odstawić w ciepłe miejsce. W zależności od warunków panujących w pomieszczeniu, barszcz będzie się kisił ok. 3-5 dni.

 7. Do słoja dodajcie jeszcze tylko ok. 400 g korzenia chrzanu.

 8. # Jeśli chodzi natomiast o żurek, to na zakwas potrzebne będzie:

 9. - 100 g mąki żytniej razowej,

 10. - skórka z 1 kromki chleba razowego

 11. - 2 ząbki czosnku.

 12. Podane składniki należy umieścić w słoju i zalać 500 ml letniej przegotowanej wody. Następnie słój nakryć kawałkiem ręcznika papierowego/cienkiej ściereczki i odstawić na kilka dni w ciepłe miejsce.

 13. Zakwas jest gotowy, gdy nabierze charakterystycznego zapachu. Jeżeli nie chcemy, aby się dalej kisił, umieszczamy go w lodówce.

 14. Przepis pochodzi z książki Hanny Szymanderskiej "Encyklopedia Polskiej Sztuki Kulinarnej"

 15. Nastawcie zakwasy, a za kilka dni dokończymy zupki:)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.